
Ta med påskfikan och påskkorven ut i naturen! Grilla och njut på någon av dessa platser.
Det finns mängder av vindskydd i naturen i göteborgsområdet. Samtliga har iordningställda eldplatser. Det gör det enkelt för grillaren som vill njuta i vårsolen. Ibland finns det ved, men det kan man aldrig räkna med.
Tänk på att kring påsk kan det vara många som tar sig ut för att grilla. Om det blir trångt vid vindskyddet gäller den goda vindskyddsseden: att dela med sig av både bänkutrymme och grillutrymme 🙂
Här hittar du alla vindskydd vi hittills besökt. Vilket ligger nära dig?
Och här kommer några favoriter:
1. Vindskyddet vid Översjön. Mitt i skogen – men nära parkering. Alltså mycket natur för liten vandringsinsats. Bild ovan.

2. Vindskydd vid torpet Freden. Strax norr om Jonsereds herrgård ligger torpet Freden och ett par vindskydd. Det kan vara en välbesökt plats. Inte så konstigt. Nära bokskogar, hagmarker och en herrgård!

3. Vindskyddet i Sandsjöbacka. Längs Sandsjöbackaleden ligger detta vindskydd vackert i skogen och bredvid en sjö. Här finns en bra grillplats med bänkar.
Det vilda Göteborg inspirerar och visar vägen till härliga naturupplevelser och roliga äventyr i Göteborgsområdet. Naturen är gratis för alla och öppen 24/7. Vi vill att fler ska hitta till den. Bli medlem här för att få tillgång till alla guider med kartor, bilder och information.
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.